Rozmiar domu, czyli myślenie o przyszłości


Jestem fanem projektów małych domów. Odkąd zobaczyłem projekty E-domy to zacząłem uwielbiać małe domy:

  • Świetne wykorzystanie przestrzeni. Każde pomieszczenie ma znaczenie w projektach małych domów.
  • Rozsądnej wielkości salon – nie jest on ani za duży, ani za mały.
  • Brak zbędnych pomieszczeń, które często można zauważyć w innych projektach.

Jednocześnie decyzja o tym czy wybrać projekt małego domu czy też coś większego powinna być przemyślana. Warto tutaj myśleć przyszłościowo i wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa aspekty:

  • Planowaną liczbę dzieci.
  • To gdzie chcesz spędzić starość.

Im więcej dzieci ktoś chce mieć tym większego domu oczekuje. Jednocześnie dzisiaj bardzo często wystarczą projekty małych domów. Takie projekty świetnie się również sprawdzą gdy para chce starość spędzić w domu. O mały dom znacznie łatwiej się dba.

Pamiętaj, że gdy zastanawiasz się nad tym czy wybrać projekt małego domu, czy też lepiej postawić na coś dużego, to przede wszystkim trzeba myśleć przyszłościowo. To bardzo istotne. Jeżeli planujesz wziąć kredyt hipoteczny pod budowę domu, to pamiętaj też, że im większy dom zamierzasz wybudować, tym większy kredyt trzeba wziąć.

Weź te wszystkie czynniki pod uwagę zanim podejmiesz decyzję.

Mały dom parterowy

W Polsce bardzo popularne są domy piętrowe. Jednocześnie według mnie projekty małych domów powinny być parterowe. Projektanci E-domów oferują gotowe projekty małych domów i znajdziesz tam wiele parterowych propozycji.

Piętro jest świetnym sposobem, by zwiększyć dostępną powierzchnię użytkową. Jednocześnie jeżeli ktoś nie potrzebuje dużego domu, to według mnie jest to błąd, ponieważ tylko tą przestrzeń się ogranicza, ponieważ część z niej zostanie zabrana między innymi na schody.

Dlatego jeżeli chce się postawić na projekt małego domu, to według mnie lepiej postawić na projekt parterowy. Nie będziesz tracił tutaj przestrzeni na schody, natomiast dom do 100 metrów kwadratowych też nie będzie zajmował szczególnie dużo miejsca na podwórku.

Zdaję sobie sprawę z tego, że domy parterowe dla wielu osób, to nowość, o której nigdy nie myśleli. Jednocześnie według mnie warto zastanowić się nad tym, jeżeli ogląda się projekty małych domów. To rozwiązanie pod wieloma względami lepsze jeżeli chodzi o komfort mieszkania w domu, a dodatkowo wybierając domy parterowe często można zaoszczędzić trochę na budowie takiego domu i kosztach realizacji projektu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *